Mozková mrtvice - kapitola 1.

Mozková mrtvice - Jak poznám fibrilaci síní?

Váš lékař pozná fibrilaci síní většinou již z nepravidelného pulzu a pro ověření Vám nechá natočit EKG. Jindy se na tuto arytmii přijde náhodně při EKG vyšetření z jiného důvodu. Jak ale vnímá fibrilaci samotný pacient, dá se to vůbec poznat, a kdy má raději navštívit lékaře?

U mladších lidí se fibrilace síní častěji projevuje náhlým bušením srdce, celkovou slabostí, někdy až pocitem na omdlení. Srdce „běží“ rychle a nepravidelně, jakoby „přeskakuje“. Tento stav může i sám odeznít a nevyžaduje žádnou léčbu, většinou však dovede člověka k lékaři, který mu podá antiarytmikum (lék zastavující arytmii) a další záchvat fibrilace se opakuje třeba až za dlouhou dobu.

Naproti tomu u starších pacientů, kteří se již většinou se srdcem léčí (např. vysoký krevní tlak, chlopenní vady, ischemická choroba srdeční – po prodělaném infarktu apod.) může probíhat první ataka fibrilace síní zcela bez příznaků a může jíž přitom i o trvalou fibrilaci, která nemocného ohrožuje na životě. Děje se to často, protože výskyt této nemoci stoupá s věkem a je tedy u starších pacientů mnohem častější než v mladé populaci. Jednou z možností jak fibrilaci zachytit jsou pravidelné kontroly krevního tlaku, u lékaře stačí na klasickém tonometru, v domácím prostředí je s výhodou využití tonometru, který má navíc funkci detekce fibrilace síní.

Mozková mrtvice - co je fibrilace síní?