6 typů pro výběr ideální čističky vzduchu

Čističky vzduchu - 6 typů, jak vybrat tu správnou...

1. 5. 2020

 
Jak si správně vybrat čističku vzduchu?

Zde najdete několik rad, které Vám pomohou v případě správného výběru čističky vzduchu:

1. Dle velikosti místnosti a vzduchového výkonu čističky
Vzduchový výkon čističky se udává v m³ a ukazuje množství vzduchu, který přístroj vyčistí za jednu hodinu. Čím větší výkon čistička vzduchu má, tím větší místnost je schopna vyčistit. V případě, že bude umístěna v menší místnosti, vyčistí vzduch rychleji.

Aby čistič vzduchu plnil svůj účel dobře, je potřeba vyčistit vzduch v místnosti minimálně 2x za hodinu, v případě alergiků i 3x za hodinu – samozřejmě že zde platí pravidlo čím více, tím lépe.

 

Vzorec pro výpočet je jednoduchý:

Š x D x V x 2 (3)

Zde je uveden názorný příklad:

šířka místnosti – 5 m

délka místnosti – 6 m

výška stropu – 3 m


5 x 6 x 3 = 90 (tuto hodnotu však ještě musíme vynásobit dvojkou či trojkou, protože platí, že vzduch by měl být vyčištěný minimálně 2 x za hodinu, v případě alergika minimálně 3x.


90 x 2 = 180 (vzduchový výkon čističky pro běžné čištění by měl být minimálně 180 m³
90 x 3 = 270 (pokud bude čističku vzduchu používat alergik, vzduchový výkon čističky vzduchu by měl být minimálně 270 m³

 

2. Dle způsobu filtrace
Kvalitní čističky vzduchu obvykle kombinují více filtrů tak, aby účinnost čištění byla co nejvyšší. Níže najdete přehled filtrů, které najdete v našich čističkách vzduchu:


HEPA FILTR
Vyčistí až 99,7 % nečistot ze vzduchu – částice o velikosti od 0,3 mikronu a hodí se zejména pro odstraňování těch nejjemnějších prachových částic, ale dokáže vzduch efektivně zbavit i plísní, smogu či velmi zmírnit šíření virů. Je velice vhodný pro astmatiky a alergiky, kteří potřebují dokonale čisté prostředí. Filtry se po nějakém čase musí měnit. Čističky s HEPA filtrem patří obecně mezi nejčastěji používané čištění vzduchu. Více informací ZDE.


KOMBINOVANÉ ČISTIČKY VZDUCHU
Výhodou kombinovaných čističek vzduchu jsou bezesporu nízké provozní náklady. Tyto čističky mají nízký příkon a také do nich není potřeba dokupovat filtry. Nečistoty se zachytávají do speciální nádobky s vodou, kterou je třeba pravidelně měnit a nádobku čistit. Nemusíte tedy investovat do nových filtrů. Zároveň tyto čističky slouží jako zvlhčovače vzduchu. Účinnost tohoto typu čističek bývá většinou nižší.

 

UHLÍKOVÝ FILTR:
Tento filtr je vyroben na bázi aktivního uhlí a je určen k pohlcování nepříjemných pachů. Zbavuje domácnosti kuchyňských pachů, cigaretového kouře a jiných zápachů.


IONIZÁTOR:

Spuštěním ionizace začne čistič do okolí produkovat negativní ionty, které jsou v přírodním prostředí nejhojněji v lesích, na horách, u moře nebo v blízkosti vodopádů. Tyto ionty mají pozitivní vliv na rovnováhu lidského těla, podporují metabolismus a pohodu. Při jejich nedostatku cítíme únavu, bolest hlavy a nesoustředěnost. Navíc váží těkavé částice o velikosti 2,5 μm a způsobují jejich pád.


UV ZÁŘENÍ:

UV světlo bojuje proti mikroorganismům jako jsou mikroby, bakterie, viry a plísně.

Některé modely čističek vzduchu BONECO umožňují zvolit speciální druh filtru dle potřeby uživatele:


FILTR ALLERGY (Nabízí čistič vzduchu Boneco P400 a P500):

Kazeta multifiltru ALLERGY odstraňuje více než 99% alergenů ze vzduchu. Tím snižuje náchylnost k alergiím. Složení filtru vychází z potřeb alergiků, skládá se z předfiltru, speciální vrstvy pro alergiky, HEPA filtru a filtru s aktivním uhlíkem. Tato kombinace účinně zachycuje prach, pyl, vlasy, zvířecí srst, viry, mikroorganismy, roztoče a jejich výtrusy, škodlivé plyny a nepříjemný zápach.


FILTR BABY (Nabízí čistič vzduchu Boneco P400 a P500):

Udržuje vaši rodinu v bezpečí před viry a bakteriemi. Patentovaná technologie enzymového filtru je účinná na mikroorganismy. Kazeta multifiltru BABY se skládá z předfiltru, enzymového filtru, HEPA filtru a filtru s aktivním uhlíkem. Toto složení účinně odstraňuje prach, pyl, zvířecí srst, mikroorganismy, houby, spory plísní, bakterie, škodlivé plyny a nepříjemný zápach.


FILTR SMOG (Nabízí čistič vzduchu Boneco P400 a P500):

Filtr vhodný do kuřáckých prostor a do městské zástavby, kde je znečištění výfukovými plyny nebo chemickými zplodinami. Snižuje objem tabákového kouře, škodlivé plyny, formaldehyd, zápachy, výfukové plyny. Odstraňuje přes 99% jemného prachu. Kazeta multifiltru SMOG je složena z předfiltru, HEPA filtru a extra účinné vrstvy aktivního uhlíku.

Další parametry a informace, které vás mohou zajímat:


3. Životnost filtrů

Doba výměny filtrů je obvykle jeden rok (při běžném používání v běžně znečištěných prostorách), ovšem v návaznosti na intenzitě používání se může snížit na několik měsíců či zvýšit například až na dva roky.4. Hlučnost přístroje

Je udávána v decibelech (dB) a souvisí se vzduchovými výkonem čističky vzduchu. Záleží tedy na tom, v jakém režimu bude čistička vzduchu nastavena. V nejnižším výkonu je to obvykle cca 25 – 30 dB, při používání přístroje na nejvyšší výkon je to cca 45 – 57 db. Většina čističek na trhu má tzv. „Noční režim“, ve kterém jede na nižší výkon, a nevydává téměř žádný hluk. Níže najdete tabulku hlučnosti s příklady hluku z běžného života.


Příklady hlučnosti v běžném životě:

10 dB – šum listí při slabém větru
20 dB – tikot náramkových hodinek
30 dB – tichý šepot
40 dB – šum v tichém bytě
50 dB – běžný pouliční hluk
60 dB – běžná mluva
70 dB – hlučná ulice, psaní na psacím stroji
80 dB – křik, rušný provoz
90 dB – vlak, hlasitá hudba
100 dB – sbíječka, motoka na maximum
110 dB – diskotéka
120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel
130 dB – výbuch granátu

Hlučnost - příklady z běžného života

5. Co je C. A. D. R. ?

CADR – Clean Air Delivery Rate (Rychlost dodávky čistého vzduchu) – je mezinárodní standard pro měření efektivity čističek vzduchu. Uvádí hodnotu (obvykle v m³) za jakou bude místnost vyčištěna od prachu, pylu a cigaretového kouře. Vzhledem k velikosti filtrovaných částic má CADR různé hodnoty pro prach, kouř nebo pyl.


Čím je hodnota CADR vyšší, tím rychleji je vzduch v místnosti vyčištěný.


6. Další funkce
Kromě výše popsaných základních funkcí každé čističky si nyní řekneme, jaké další výhody můžou čističky mít:


Časovač – nastavte na čističce dobu čištění.


Režim spaní (SLEEP) – pokud aktivujete režim SLEEP, čistička se ztiší na minimum, stejně tak se vypne, nebo ztlumí její případně osvětlení.


Výkonnostní stupně – Výkon čističek se dá ovládat buď pomocí stupňů čištění – většina čističek nabízí 3 výkonnostní stupně (nízký, střední, vysoký), nebo plynule regulovat, tzn. pomocí otáčení ovládacím knoflíkem výkon buď přidávat, nebo snižovat.


Senzor kvality vzduchu – snímač částic, který sám vyhodnotí kvalitu vzduchu ve svém okolí


Automatický režim – Čistící režim, ve kterém si čistička sama určuje svůj výkon dle aktuální míry znečištěného vzduchu


Připomínka výměny filtru – Čistička sama připomene, kdy je třeba filtr vyměnit


Třída HEPA filtru – HEPA filtry jsou rozděleny do několika tříd dle účinnosti. Pokud se o této problematice chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek.


Použití Aroma esencí – některé čističky vzduchu jsou vybaveny zásuvkou, do které můžete přidat několik kapek své oblíbené aroma esence.