Porovnání parametrů čističek vzduchu

Porovnání parametrů čističek vzduchu

12. 8. 2021

 

Všechny parametry čističek vzduchu v jedné tabulce pro snadný přehled a srovnání.

Vysvětlivky k parametrům:

C. A. D. R. – Clean Air Delivery Rate (Rychlost dodávky čistého vzduchu) – je mezinárodní standard pro měření efektivity čističek vzduchu. Uvádí hodnotu (obvykle v m³) za jakou bude místnost vyčištěna od prachu, pylu a cigaretového kouře. Vzhledem k velikosti filtrovaných částic má CADR různé hodnoty pro prach, kouř nebo pyl.

Hlučnost:

Je udávána v decibelech (dB) a souvisí se vzduchovými výkonem čističky vzduchu. Záleží tedy na tom, v jakém režimu bude čistička vzduchu nastavena. V nejnižším výkonu je to obvykle cca 25 – 30 dB, při používání přístroje na nejvyšší výkon je to cca 45 – 57 db. Většina čističek na trhu má tzv. „Noční režim“, ve kterém jede na nižší výkon, a nevydává téměř žádný hluk. Níže najdete tabulku hlučnosti s příklady hluku z běžného života.

 

Příklady hlučnosti v běžném životě:

10 dB – šum listí při slabém větru
20 dB – tikot náramkových hodinek
30 dB – tichý šepot
40 dB – šum v tichém bytě
50 dB – běžný pouliční hluk
60 dB – běžná mluva
70 dB – hlučná ulice, psaní na psacím stroji
80 dB – křik, rušný provoz
90 dB – vlak, hlasitá hudba
100 dB – sbíječka, motoka na maximum
110 dB – diskotéka
120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel
130 dB – výbuch granátu

Vhodný pro místnost (čistící výkon): Vzduchový výkon čističky se udává v m³ a ukazuje množství vzduchu, který přístroj vyčistí za jednu hodinu. Čím větší výkon čistička vzduchu má, tím větší místnost je schopna vyčistit. V případě, že bude umístěna v menší místnosti, vyčistí vzduch rychleji.

 Aby čistič vzduchu plnil svůj účel dobře, je potřeba vyčistit vzduch v místnosti minimálně 2x za hodinu, v případě alergiků i 3x za hodinu – samozřejmě že zde platí pravidlo čím více, tím lépe.

 

Stupně výkonu – Regulace výkonu čističek vzduchu se dá provádět 2 způsoby. Buď výběrem stupně rychlosti (většina čističek nabízí 3 stupně – nízký, střední a vysoký), nebo vyberete intenzitu pomocí otáčení knoflíku.

 

Ionizace – Některé čističky produkují negativní ionty, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Při jejich nedostatku se cítíme unaveni, bolí nás hlava a nedokážeme se soustředit. V přírodě najdeme vyšší koncentraci těchto iontů např. v lese, na horách, u vodopádů nebo u moře.

Časovač – Nastavte čas, po který má čistička vzduchu upravovat vzduch v místnosti.

Indikace výměny filtru – Indikátor upozorní na nutnost výměny filtru.

Indikace kvality vzduchu – Tento snímač kontroluje kvalitu vzduchu v místnosti.

Aroma esence – Některé čističky vzduchu bývají vybaveny zásuvkou pro aroma esence, kam můžete vložit pár kape své oblíbené vůně.

Třída HEPA filtru – HEPA filtry dělíme do 3 kategorií a několika tříd dle své účinnosti. Více informací se dočtete v našem článku.

Noční režim – Aktivací tohoto režimu se čistička ztiší, vypne nebo se ztlumí také světelné podsvícení, pokud jím čistička disponuje.

Automatický režim – Pokud pracuje čistička v automatickém režimu, sama si určuje dle aktuálního znečištění okolního vzduchu svůj výkon.