Čističky vzduchu a jejich použití

Čističky vzduchu a jejich použití

04. 5. 2023

 

Poslední dobou roste obliba mobilních čističek vzduchu s kvalitními HEPA filtry. Jsou pořizovány do bytů, kanceláří, škol či školek. A zdaleka nejen tam. Pojďme si říci, proč tomu tak je a jaké je jejich nejčastější využití v praxi.

Čističky vzduchu v domácnostech

Čistička vzduchu se pomalu stává běžným vybavením našich domovů. Každý z nás může mít jiné důvody, proč si čistič vzduchu pořídit. Může to být silně znečištěný vzduch v našem okolí, potíže s alergií či astmatem, domácí mazlíček, jehož srst nalézáte všude, či smog a zápach dýmu v případě kuřácké domácnosti. Pořizujeme-li si čistič vzduchu domů, bude vás kromě čistících funkcí pravděpodobně zajímat i hlučnost přístroje. Tímto problémem se nemusíte příliš trápit. Většina čističek vzduchu je vybavena tzv.  nočním režimem, ve kterém přístroj pracuje na nižší stupeň výkonu a je téměř nehlučný. Více o správném výběru čističky vzduchu naleznete v našem nákupním rádci.

Čističky vzduchu v kanceláři

Využití čističek vzduchu v kancelářích může mít kromě primární funkce dýchání zdravějšího vzduchu další důvody. Nejčastěji zaměstnanci ocení snížení nepříjemných pachů, ať už tělesných či různého zápachu z donesených jídel, ale i třeba ze zápachu kancelářských strojů, jako například tiskárny či kopírky.


Čističky vzduchu ve školních zařízeních

Samozřejmě, že provoz čističek vzduchu má své opodstatnění i ve školkách, školách či školních družinách. Velká koncentrace dětí způsobuje náchylnost k přenosu virů a bakterií mezi nimi. Čistička vzduchu takovéto riziko dokáže výrazně snížit. Dalším faktorem, a to zejména ve školkách, je eliminace prachu. Při každodenním stlaní poobědových lůžek se rozvíří prach, jehož částice pak děti mohou vdechovat. Velkokapacitní čističky vzduchu, jako je například Boneco P710, se dokáží zbavit těchto prachových částic i ve větších prostorách, jako jsou právě školní třídy.


Čističky vzduchu v ordinacích lékařů

Z vlastní zkušenosti asi víte, jaké to je, pokud se musíte vydat k lékaři. V čekárně je spolu s vámi několik dalších pacientů. Umístění čističky vzduchu je pak dobrou volbou pro snížení přenosu virů a bakterií, ale samozřejmě eliminuje i různé zápachy, jako je například pot či rozličné „vůně“, se kterými se v oridnaci či čekárně můžeme setkat.


Čističky vzduchu jako pomocník při podnikání

U některého druhu podnikání může čistička vzduchu zkvalitnit nabízené služby, či výrazně zpříjemnit pracovní činnost. Na to, kde se používají nejčastěji, se pojďme nyní podívat:


1) Hotely a restaurace

V současné době se zvyšuje poptávka po čističkách vzduchu i ze stran hotelů a penzionů, které tak ještě více dbají na hygienu, čímž poskytují větší komfort svým zákazníkům.
V restauracích zase čističky vzduchu pomáhají snižovat například zbytky zápachu z kuchyně či tělesné pachy hostů.


2) Kosmetická studia a kadeřnictví

V těchto provozech se často používají různé prostředky, které mohou být zákazníkům nepříjemné. Jejich vdechování není zdravé ani pro zaměstnance, kteří jsou v takovém prostředí téměř celý den.
V tomto případě pomáhá čistička vzduchu eliminovat například rozpouštědla, která se uvolňují z laků na vlasy či odlakovačů na nehty. Poradí si i se čpavkem, který se zase uvolňuje při používání barev na vlasy a samozřejmě také snižuje přenos virů a zachycuje všudypřítomné částice prachu.


3) Dílenské provozy

Každý z nás si asi dokáže představit dílnu a jak to v ní zhruba vypadá. Při obrábění různých materiálů dochází k vysoké koncentraci prachu a následnému vdechování prachových částic. Že to našemu organismu zrovna neprospívá asi ani není potřeba zdůrazňovat.
Kromě prachu bývají v dílnách problémem i další materiály, které se tam používají. Čistička vzduchu dokáže pomoci i od jedovatých výparů, například z ředidel či lepidel a také eliminovat různé zápachy, které z těchto látek pocházejí.


Shrnutí

Z předchozích řádků je patrné, že čističky vzduchu mají široký záběr použití a v dnešní době jsou oblíbené víc, než kdy dříve. Věříme, že i vám pomůžou ve zkvalitnění a zpříjemnění každodenního života a stanou se nedílnou součástí vašeho interiéru, ať už váš důvod bude jakýkoliv. Přehled využití čističek vzduchu naleznete v níže uvedené tabulce: