Proč si pořídit čističku vzduchu?

Proč si pořídit čističku vzduchu?

10. 6. 2021

 

Jaký je vzduch, který dýcháme?

 • V průběhu jednoho dne uděláme až 20 000 nádechů. Spotřebujeme více, než 15 kg vzduchu. Je to mnohokrát více, než množství vody a potravin, které spotřebujeme za stejnou dobu. Zamysleme se! Jaký je vzduch, který dýcháme?

 • Dříve bylo jednoduché otevřít okno a vpustit dovnitř čistý, zdravý a svěží vzduch. Ale dnes je to spíš riziko. Díky vzrůstajícím cenám energií šetříme teplem, izolujeme budovy a utěsňujeme okna. Tím se v našich domovech i na pracovištích hromadí látky z čistících přípravků, pracích prášků, bakterie, plísně, zbytky roztočů, zvířecí srst, pyly, domácí prach a vydýchaný vzduch. Většinu našeho času trávíme v místnostech a budovách. Vzduch uvnitř budov bývá znečištěn až 10 x více, než ovzduší ve velkých městech. V dnešní době obsahuje znečištění vzduch ojediněle i karcinogenní látky.

  A proto, dýchejte zdravě s čističkou vzduchu alespoň doma!

Základní pravidla správného provozu čističů vzduchu:

 • Pro čističe vzduchu platí: jedna místnost – jeden přístroj. Čističe vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Instalace není vhodná do místností průchozích a trvale neuzavřených.

 • Čistič vzduchu by měl být v provozu trvale, nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti. Provoz kratší než jednu hodinu je nedostatečný. Čistič vzduchu nedoporučujeme umístit na zem, pod strop, nebo do těsné blízkosti okna a dveří. Ideální je umístit jej ve výšce pasu. Zároveň by v její blízkosti neměly být umístěny žádné předměty, aby mohl vzduch volně cirkulovat.

 • Optimální umístění je ve střední vzdálenosti mezi oknem a dveřmi na stěně nebo na vhodné poličce či skříňce. Vyústění čistého vzduchu má vždy směřovat do dýchací zóny.

 • Pravidelně kontrolujte stav a chod čističky vzduchu a stav filtrů. Doporučujeme filtry raději měnit častěji, nejlépe po půl roce provozu. To, že máme čističku neznamená, že přestaneme větrat – větrání je důležité, jednorázové a krátké.

Jak a podle čeho vybrat správný čistič vzduchu?

 • Nejprve si ujasněte, k jakému účelu a v jakém prostoru chcete mít čističku vzduchu umístěnou. Vhodně zvolený a správně používaný čistič vzduchu zachytí domácí prach, pyl, výtrusy plísní, bakterie, zbytky roztočů, části zvířecí srsti, smog a řadu dalších alergenů. Usnadní a zpříjemní pobyt v interiéru alergikům, astmatikům, lidem s častým onemocněním horních nebo dolních cest dýchacích a všem, kteří chtějí preventivně udělat něco pro své zdraví.

 • Základními kritérii dobrého a výkonného čističe vzduchu je vysoká protiprašná účinnost a vzduchový výkon nejméně 2x vyšší než objem vzduchu v místnosti. Před nákupem doporučujeme prostudovat návod k použití.

 • Zvolte si tichou čističku, která Vás nebude rušit svým hlukem. Zvlášť, pokud ji chcete mít umístěnou v ložnici. Výkon čističek se udává v metrech krychlových za hodinu. Aby byl výkon dostačující, měla by čistička vzduchu v místnosti přefiltrovat dvakrát.
Čistička vzduchu, Čističky vzduchu