Čističky vzduchu a jejich účinnost proti virům

Jak jsou čističky vzduchu účinné proti virům?

10. 5. 2020

 

HEPA filtr je nejdůležitější součástí, kterou by měla disponovat kvalitní čistička vzduchu. Jedná se o nejúčinnější vzduchový filtr vůbec. Zachytí všechny nežádoucí částice téměř na 100% – z 10 000 částic, které začínají na velikosti 0,3 mikronu, propustí pouze 3. Původně byl tento filtr vyvinut americkým národním úřadem pro letectví a kosmonautiku NASA jako ochrana před radioaktivními částicemi.

I přesto, že některé nanočástice mají velikost pouze 0,1 mikronu, HEPA filtr je dokáže díky svým vlastnostem částečně zachytit – např. viry, což právě potvrzuje studie NASA. Kromě nich eliminuje i další nežádoucí částice, jako jsou třeba pyly, roztoči, bakterie, či částice prachu nebo plísně.

Čističky vzduchu s HEPA filtry tedy pomáhají omezit šíření virů a bakterií v místnosti, které jsou takovýmto čističem vzduchu vybaveny s téměř stoprocentní účinností. Nicméně není možné spoléhat na to, že Vás před viry a bakteriemi ochrání pouze čistička vzduchu – byť ta sebelepší, která je na trhu k dispozici.

Nejdůležitější prevencí a opatřením v boji s virovými a bakteriálními chorobami zůstává nadále důkladná hygiena.