Inhalace jako prevence

Inhalace jako prevence

04. 8. 2020

 

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. S příchodem zimy, chybějícími slunečními paprsky a častými přechody z přetopených místností do venkovního chladu dochází velmi často k nachlazení. Imunita našeho těla je oslabena, stejně tak i naše dýchací cesty a respirační potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Rýma, kaše a nachlazení jsou problémem, se kterým se potkáváme opakovaně každý rok. Zejména děti, které jsou v uzavřených prostorách se spolužáky (také často nachlazenými), jsou náchylné k těmto onemocněním a od nich se dost často nakazí i ostatní členové rodiny. A ten pocit, když se po pečlivém vyléčení vrátí dítko o týden později do školy se stejným problémem, si možná také vybavíte… Oslabené dýchací cesty však můžeme posílit hlubokým vdechováním účinných látek – tedy inhalací. Pojďme si říci vše podstatné o této účinné, preventivně – léčebné metodě.

Inhalace – opravdu to funguje?
Věřte tomu – opravdu ano. Možná budete až překvapeni, jak účinné může inhalování být. Díky inhalaci se léčivé látky dostávají až hluboko do dýchacích cest a tím se nejen zkracuje doba léčení, ale dochází k posílení našeho organismu, který to v zimě potřebuje. Inhalací také dochází ke zvlhčení dýchacích cest, což vede k podpoře samočistící funkce řasinek. Průdušky se díky tomu snáze zbavují mikroorganismů nebo alergenů a inhalace také zklidňuje jejich podráždění.

Inhalace jako prevence
Preventivní funkce inhalace má své opodstatnění. V takovém případě stačí inhalovat pouze 1x denně, avšak výsledkem je snížení opakujících se respiračních potíží. Inhalaci můžeme využívat právě jako prevenci před rýmou, kašlem či nachlazením a v takovém případě je nejčastěji inhalovanou látkou buď solný roztok či některé druhy minerálních vod – zejména Vincentka, popřípadě Bílinská kyselka. Kromě preventivního využití můžete inhalaci využít i v případě, že již nějaký zdravotní problém řešíte.

Inhalace jako léčba akutních problémů
V případě, že již řešíme nějaký akutní problém, jako třeba záněty dolních a horních cest dýchacích, virózu či kašel, tak je doporučeno využívat inhalaci až 3x denně a po poradě s lékařem přidat i léky, které je k inhalaci možné používat – nejčastěji Mucosolvan či Ventolin.

Dlouhodobá léčba pomocí inhalace
Pokud řešíte v rodině dlouhodobý problém s alergií, astmatem či zmíněnými záněty dýchacích cest, je pravidelné využívání inhalace velice dobrou cestou ke zmírnění těchto obtíží. Vincentku či solný roztok je možno inhalovat bez problémů opakovaně delší dobu a na citlivé a podrážděné průdušky mají blahodárný vliv.

Jak na inhalaci v praxi?
Není to tak složité, jak by se snad mohlo zdát. Na trhu dnes najdete spoustu modelů elektrických inhalátorů, které vám s léčbou pomohou. Dobrým způsobem, jak zbavit strachu z inhalování ty nejmenší, je volba inhalátoru, který na první pohled vypadá jako hračka, například roztomilý pejsek švýcarské značky Rossmax, který dítě zaujme, ale navíc disponuje patentovanou technologií snižující hlučnost přístroje, což také eliminuje prvotní obavy z inhalace u našich nejmenších ratolestí. Léčebný roztok nalijte do kalíšku či nádobky, která je součástí inhalátoru stejně jako dýchací maska. Ta bývá minimálně ve dvou provedeních a to pro dospělého uživatele a pro dítě. Po nasazení masky můžeme začít s procesem inhalace.

U většiny inhalátorů je třeba provádět inhalace v sedě. Pacient by měl mít lehce předkloněný trup, hlavu mírně zakloněnou a měl by zvolna a pomalu dýchat. Zhruba při každém pátém nádechu by se měl co nejvíce zhluboka nadechnout a na několik vteřin zadržet dech, přičemž platí, že nádech se provádí ústy a vydechuje se nosem. Pokud provádíte inhalaci s těmi nejmenšími, můžete mít problém udržet dítko v sedící poloze, v tomto případě je možné vybrat speciální inhalátor typu MESH, jako například malý příruční inhalátor MESH INTEC, který díky použité technologii umožňuje inhalaci i ve svislé poloze, tedy vleže.

Tak co, zkusíte to?
Pokud jste se s inhalací osobně v praxi ještě nesetkali a trápí vás a vaše blízké opakovaná, otravná nachlazení, kterých se ne a ne zbavit, určitě zkuste v zimních měsících využít inhalaci jako prevenci a uvidíte, že s výsledkem budete spokojeni.