Porovnání parametrů inhalátorů

Inhalátory - přehledné porovnání parametrů

25.7.2023

Je pro vás těžké vyznat se v technických parametrech, a porovnat, který inhalátor by byl pro vás ten nejlepší? Vyzkoušejte naši tabulku, ve které jsou  všechny vlastnosti a parametry přehledně srovnané.

Rozdělení dle technologie
Inhalátory fungují na základě několika technologií. Dělíme je následovně na:

1. Kompresorové
Kompresor vytváří tlak. Tímto tlakem je léčivo přiváděno do nebulizéru a následně rozprašováno. Kompresorové inhalátory jsou velice oblíbené, mají dlouhou životnost a jsou vysoce spolehlivé. Drobnou nevýhodou kompresorových inhalátorů je vyšší hlučnost. Ale tuto nevýhodu kompenzují již výše uvedené vlastnosti.

2. Ultrazvukové
Piezo krystal rozbíjí medikament na mlžinu, která je následně inhalována. Ultrazvukové inhalátory jsou mezi spotřebiteli oblíbené pro svoji tichost. Nejsou ale vhodné pro nebulizaci hustších roztoků a životnost piezo krystalu je omezená. Piezo krystal může zničit strukturu některých léčiv.

3. MESH
MESH inhalátory fungují na principu kmitání membrány. Tímto pohybem vznikají mikrokapičky, které se následně inhalují. Tyto inhalátory nemají vliv na strukturu léčiva. Dle našich zkušeností je tento přístroj velice kvalitní. Díky své velikosti je nenápadný. Jím vytvořený aerosol se rozpadá velmi pomalu, proto je inhalátor vhodný pro hloubkovou léčbu plic. Dá se inhalovat také vleže, což je vhodné např. pro malé děti.

Střední velikost částic
Tento termín udává, jaká velikost částic je nejvíce zastoupena v inhalovaném aerosolu. Bývá označován anglickou zkratkou MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter) a udává se v mikrometrech. Jako ideální velikost se udává 1 – 6 mikrometrů.

Nebulizační výkon
Důležitým parametrem při výběru inhalátoru je také rozprašovací výkon inhalátoru. Měří se ml/min a udává rychlost inhalátoru měnit léčivo na dýchatelný aerosol. Čím vyšší je tato hodnota, tím méně času bude muset pacient strávit u léčebného sezení.