Mozková mrtvice - kapitola 2.

Mozková mrtvice - Když se řekne arytmie...

Lékař mi zjistil srdeční arytmii, při tom slově mi trochu ztuhla krev v žilách, ale pak mi bylo vysvětleno, že s tou mojí arytmií mohu nadále normálně fungovat, jen bude v mém případě vyžadovat trvalé užívání léků. Arytmií je ale spousta druhů, ne každá je závažná, některé mohou být naopak život ohrožující.

Arytmií se označuje porucha srdečního rytmu, tedy pravidelného střídání systoly (tj. stahu srdeční svaloviny) a diastoly (tj. uvolnění srdeční svaloviny). Srdce je pracující sval, který přečerpává krev a pumpuje ji do cév. Aby došlo ke stahu srdeční svaloviny a krev se mohla přemístit z jednoho srdečního oddílu do druhého, musí docházet k pravidelné tvorbě elektrických impulzů. Při arytmii jde právě o poruchu tvorby nebo vedení těchto impulzů či jejich kombinaci.

Výsledkem je, že buď srdce běží pomaleji (frekvence je nižší než 50 – 60 stahů za minutu) nebo rychleji (frekvence je rychlejší než 100 stahů za minutu), ať už pravidelně či nepravidelně. Projevem rychlé arytmie bývá bušení srdce, při té pomalé naopak pocit na omdlení a slabost. Nejspolehlivější metodou měření je EKG, posloužit však může i tlakoměr nebo prostá palpace pulzu.

K poruchám rytmu může docházet na podkladě již existujícího nebo prodělaného srdečního onemocnění – např. stavy po infarktu, při ischemické chorobě srdeční, kardiomyopatiích, zánětech myokardu, při srdečních vadách apod. V těchto případech je vždy potřeba arytmii věnovat pozornost a často se nevyhneme dlouhodobé léčbě. Jindy se arytmie vyskytují při hormonálních poruchách (onemocnění štítné žlázy), při poruchách vnitřního prostředí (nedostatek draslíku apod.), vlivem léků nebo drog apod. Poměrně vzácně se závažnější arytmie mohou objevit i u zdravých lidí, bývají-li přechodného rázu, zasluhují sledování.

Mozková mrtvice - když se řekne arytmie