Jak se nejúčinněji bránit CMP?

CMP - Cévní mozková příhoda - jak se jí nejúčinněji bránit?

29. 5. 2020

 

Tlakoměr Rossmax X5 dokáže detekovat atriální fibrilaci, což je jedna z nejčastějších příčin mozkové mrtvice.

 

Co je Atriální fibrilace (AF)?
Fibrilace síní, neboli atriální fibrilace, či česky doslova „míhání síní“ je jedna z nejčastějších arytmií vůbec. Její nebezpečí spočívá zejména ve zvýšeném riziku tvorby krevních sraženin a následném putování těchto sraženin tepnami, např. do mozku, kde může vzniknout cévní mozková příhoda. Tato arytmie může být asymptomatická a nemusí být diagnostikována až do prvních komplikací. 

 

Onemocnění se může vyskytnout v každém věku, více však postihuje starší pacienty, kteří se již se srdcem léčí. Srdeční síně při této nemoci vykazují nepravidelnou elektrickou aktivitu.

Jak poznám fibrilaci síní?

U mladších lidí se fibrilace síní častěji projevuje náhlým bušením srdce, celkovou slabostí, někdy až pocitem na omdlení. Naproti tomu u starších pacientů, kteří se již většinou se srdcem léčí (např. vysoký krevní tlak, chlopenní vady, ischemická choroba srdeční – po prodělaném infarktu apod.) může probíhat první ataka fibrilace síní zcela bez příznaků a může jít přitom i o trvalou fibrilaci, která nemocného ohrožuje na životě. Děje se to často, protože výskyt této nemoci stoupá s věkem a je tedy u starších pacientů mnohem častější než v mladé populaci. Jednou z možností, jak fibrilaci zachytiti, jsou pravidelné kontroly krevního tlaku. U lékaře stačí na klasickém tonometru, v domácím prostředí je výhodou využití tonometru, který má navíc funkci „Detekce fibrilace síní“.

Technologie PARR

Předcházejte riziku srdečních chorob a cévní mozkové příhody včasnou detekcí fibrilace síní, předčasné srdeční kontrakce, tachykardie, bradykardie. Srdeční poruchy vyžadují lékařskou péči, a proto je včasná diagnostika prvořadá. Technologie PARR detekuje arytmii při pravidelné kontrole krevního talku bez dalších uživatelských dovedností interakce uživatele a prodloužení měření.

 

Technologií PARR jsou vybaveny tyto tlakoměry: X5, X5 s Bluetooth, X9

 

Mudr. Martina Leppová, Všeobecná fakultní nemocnice, Praha