Zvlhčovače vzduchu pomáhají v boji s novým koronavirem COVID-19

Zvlhčovače vzduchu a COVID-19

8. 1. 2020

„Zvlhčovače vzduchu pomáhají v boji s novým koronavirem Covid-19“
Tuto zprávu jste již určitě zaznamenali v některých médiích. Proč tomu tak ale je?

Odborníci se shodují, že koronaviru typu SARS se obecně nejlépe daří při nižších teplotách a na suchém vzduchu. V tomto prostředí dokáže přežívat velmi dlouho a snadno se přesouvat mezi hostiteli. Jako důležitý aspekt v ochraně před koronavirovou nákazou se ukázalo časté větrání vzduchu v místnostech. Pokud toto větrání provádíme v zimním období, snižuje se zároveň vlhkost vzduchu v interiérech a domácnostech na méně než 40 %, což je pro koronavirus úplný ráj, a to především z těchto třech důvodů:

1. Suchý vzduch může působit negativně na dýchací cesty. Pobyt ve vytápěných místnostech přináší spoustu respiračních potíží. Vysušuje totiž nosní sliznici, která se díky tomu stává náchylnou a snadno se na ní zachycují viry, bakterie, mikroby a další nečistoty z okolního vzduchu. Díky tomu také suchý vzduch neprospívá lidem, kteří trpí astmatem nebo různými alergiemi.

2. Dlouhá doba vznášení viru ve vzduchu. Suchý vzduch prodlužuje dobu vznášení virů v místnosti. Virové částice jsou moc lehké, poletují vzduchem dlouhou dobu a doputují na delší vzdálenost. To zvyšuje šanci na vdechnutí. Vlhký vzduch obsahuje mikrokapičky vody, na které se přichycují viry, bakterie, prach a další nečistoty. Vlivem hmotnosti a gravitace padají tyto mikrokapičky rychle k zemi a šance na vdechnutí se výrazně snižuje.

3. Prodlužuje se doba přežití viru.
Vzduch venku sice neovlivníme, ale můžeme se o to pokusit alespoň ve svých domácnostech. Ideální relativní vlhkost vzduchu, která nás před viry nejlépe chrání, je mezi 40 – 60 %. Za těchto podmínek se snižuje životnost viru, náš imunitní systém lépe pracuje, a zkracuje se doba i vzdálenost poletování virů vzduchem.

Zvlhčovače vzduchu se ukázaly jako velice účinný prostředek v boji s novým koronavirem. Je to snadná, účinná a finančně dostupná prevence.