Rádce při výběru zvlhčovače vzduchu

Rádce při výběru zvlhčovače vzduchu

1. 5. 2020

 

Před samotnou koupí zvlhčovače byste měli mít jasno, jaký zvlhčovač vzduchu je pro vás ten nejlepší. Následující řádky vám pomůžou s orientací a výběrem toho pravého.

Při výběru zvlhčovače vám pomůžou tyto parametry:

1) Velikost místnosti
Zvlhčovač vzduchu je třeba přizpůsobit velikosti místnosti, ve které bude zvlhčovač umístěn. Pro správnou volbu sledujte zvlhčovací výkon přístroje. Níže uvedená tabulka vám bude dobrým pomocníkem (tabulka je navržena pro teplotu v místnosti cca 20 stupňů):

Nicméně pořízením zvlhčovače s větším zvlhčovacím výkonem nic nezkazíte. Nástup účinku bude rychlejší a přístroj nebude nutné používat nepřetržitě.

2) Technologie zvlhčování
Zvlhčovače vzduchu můžeme rozdělit podle technologie, kterou ke zvlhčování používají. Na trhu se můžete setkat s těmito typy zvlhčovačů:

Ultrazvukové zvlhčovače
Ultrazvuková technologie je asi ta nejrozšířenější a na trhu najdete nejvíce právě ultrazvukových zvlhčovačů, které pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru vytváří z vody mlžinu, která je pak do vzduchu rozprašována pomocí ventilátoru. Mezi zákazníky bývají nejoblíbenější především kvůli nízké hlučnosti a spotřebě energie. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody těchto zvlhčovačů:

 • Výhody:
  – Obvykle vyšší výkon znamenající dosažení vyšší vlhkosti
  – Rychlý nástup účinku
  – Nízká hlučnost
  – Nízká spotřeba energie
 • Nevýhody:
  – Pozor na vodní kámen, který může být do vzduchu rozprašován v případě tvrdosti vody, řada zvlhčovačů tento problém řeší demineralizační patronu uvnitř přístroje.
  – Před každým zvlhčováním je dobré nevyužitou vodu v zásobníku vyměnit, případné bakterie by se z vody mohly dostávat do vzduchu


Diskové zvlhčovače:

Diskové zvlhčovače patří mezi ty velmi oblíbené. Pracují na principu odstředivých disků, které jsou speciálně upraveny pro mechanické odpařování vzduchu a v kombinaci s ionizátorem zároveň zachytávají ze vzduchu nečistoty až do velikosti 1,5 mikronu.

 • Výhody:
  – Velmi ekonomický provoz
  – Žádný spotřební materiál – není potřeba pravidelná výměna filtrů
  – Zachycuje drobné nečistoty jako například pyly či domácí prach
 • Nevýhody:
  – Vyšší pořizovací cena

Parní zvlhčovače:
Parní zvlhčovače pracují na principu ohřevu vody k bodu varu. Pára, která je z přístroje generována, pak rychle zvlhčuje vzduch v místnosti.

 • Výhody:
  – Hygienické – horká voda eliminuje výskyt bakterií
  – Obvykle žádné další filtry a spotřební materiál
  – Možnost přidání esenciálních olejů (u všech parních zvlhčovačů Boneco)
  – Vlažná teplota páry díky technologii ochlazování (u všech parních zvlhčovačů Boneco) – nehrozí popálení
 • Nevýhody:
  – Vyšší spotřeba energie

Studené zvlhčovače
Studené zvlhčovače pracují na principu studeného odparu vzduchu, kdy filtr uvnitř přístroje do sebe nasává vodu a ventilátor vytváří proud vzduchu, díky kterému je pak voda odpařována do místnosti.

 • Výhody:
  – Přirozená vlhkost
  – Tichý provoz
  – Nízká spotřeba energie
 • Nevýhody:
  – Nutná pravidelná výměna filtrů
  – Díky principu přirozenou autoregulací jsou schopny studené zvlhčovače dosáhnout vlhkosti maximálně cca 55%.

Kombinované přístroje (Hybridy) – zvlhčují a zároveň čistí vzduch
Kombinované přístroje mohou sloužit jako zvlhčovače či čističe vzduchu, zvlhčování probíhá obvykle díky rotačním diskům a odpařovací rohoži. K čištění vzduchu využívají přístroje kvalitní soupravu filtrů (Předfiltr, HEPA filtr s aktivním uhlím).

 • Výhody:
  – Možnost zvlhčovat či čistit vzduch, případně oboje najednou
  – Odstranění nečistot ze vzduchu (Pyly, prachové částice, alergeny atd.)
  – Vysoký výkon zvhlčování
  – Kvalitní soustava čistících filtrů
  – Ideální kombinace např. pro alergiky

 • Nevýhody:
  – Vyšší pořizovací cena
  – O něco vyšší hlučnost
  – Nutnost výměny filtrů

3) Funkce:
Dle svých preferencí a možností si můžete vybrat od jednoduchých modelů bez možnosti regulace až po ty se sofistikovanými funkcemi, které usnadňují provoz zvlhčovače.

Manuální zvlhčovače vzduchu
Manuální zvlhčovače vzduchu nemají zabudovaný hygrostat a neohlídají si tak vlhkost vzduchu v místnosti. To je potřeba řešit zakoupením vlhkoměru a sledováním aktuální vlhkosti v místnosti, aby naopak nedocházelo k převlhčení vzduchu.

Automatické zvlhčovače
Zvlhčovače s automatickou regulací vlhkosti jsou vybaveny hygrostatem, který měří vlhkost v místnosti a lze jej nastavit na požadovanou hodnotu. Po jejím dosažení se přístroj sám vypne a znovu se opět spustí, když relativní vlhkost vzduchu klesne pod požadovanou hodnotu.