Porovnání parametrů ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu

Porovnání parametrů ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu

25. 8. 2021

 

 

 

Pro výběr nového zvlhčovače vzduchu jsou parametry velice důležité. Někdy je ale velice složité se v nich vyznat. Proto jsme pro vás vytvořili přehlednou tabulku všech parametrů.

Co je ultrazvukový zvlhčovač vzduchu?
Ultrazvukové zvlhčovače vytváří pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru z vody mikrokapičky – tzv. mlžinu. Ventilační systém tuto mlžinu vyfukuje do místnosti, kde se jejím odpařením zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází jemná, rovnoměrná a jasně viditelná mlha. U spotřebitelů jsou nejoblíbenější, protože mají nízkou spotřebu energie a hlučnost. Je však třeba dbát na hygienu přístroje a nevyužitou vodu v nádržce měnit před dalším zvlhčováním za čerstvou. Případné bakterie rozmnožené ve stojaté vodě by se totiž mohly dostat do vzduchu.

Proč jsou zvlhčovače vzduchu důležité?
Ideální relativní vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 a 50 %. V topné sezoně klesá vlhkost vzduchu pod hranici 20 %, což je srovnatelné s vlhkostí vzduchu na poušti. Nízká vlhkost způsobuje vysušování a narušování sliznice. Důsledkem je dráždění ke kašli a častá onemocnění dýchacích cest, zejména u dětí, popraskané rty, škrábání v krku atp.


Vysvětlení některých parametrů:

– Zvlhčovací výkon
Tento parametr udává, jak je který zvlhčovač výkonný. Udává se v ml nebo v g a určuje, jaké množství vody se odpaří během 1 hodiny.


– Hlučnost

Jak je který zvlhčovač hlučný? Abyste mohli snadno porovnat míru hluku přístroje, přikládáme níže přehled častých zvuků a jejich naměřenou hlučnost:
10 dB – Šum PC, let mouchy, šelest listí na stromech
20 dB – Tikot hodinek, volná příroda, bezvětří
30 dB – Šepot, velmi tichý pokoj (ložnice)
40 dB – Běžné hlukové pozadí
50 dB – Mírný déšť
60 dB – Myčka, běžný hovor
70 dB – Pračka, potlesk, běžná restaurace
80 dB – Osobní auto v běžném provozu
90 dB – Jedoucí vlak, metro, bouřka
100 dB – Řetězová motorová pila
110 dB –  Sbíječka, rockový koncert
120 dB – Vodopád
130 dB – Práh bolestivosti, hrozí poškození sluchu


Indikace množství vody

Snad všechny zvlhčovače vzduchu jsou vybaveny automatickým vypnutím, když dojde voda v zásobníku. Abyste snadno předešli vypnutí přístroje, je dobré vodu v nich občas zkontrolovat. Některé zásobníky jsou průhledné, stačí tedy jeden pohled a víte, kolik vody ještě zbývá. Některé zvlhčovače mají jiný ukazatel, např. LED diodu, která se při nízké hladině vody rozsvítí. Do některých musíte nahlédnout, abyste aktuální stav zjistili.


Hygrostat

Pokud je zvlhčovač vzduchu vybaven hygrostatem, máte nejlepší přehled o aktuální vlhkosti v místnosti. K přístroji, který touto funkcí není vybaven doporučujeme pořídit hygrostat zvlášť.

Získejte snadný přehled parametrů ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu díky naší přehledné tabulce…